Skuteczne czyszczenie ekspresu do kawy

 

Niewielu z nas potrafi żyć bez kawy, a nic nie zastąpi delikatności kawy z ekspresu. Maszyna ta potrzebuje jednak szczególnego traktowania, żeby rano móc zachwycić nas cudownym, aromatycznym naparem. Jak wyczyścić ekspres do kawy, żeby parzył tak wspaniały trunek?

 

Codzienna pielęgnacja i regularna konserwacja są niezbędne, aby urządzenie działało jak należy. Pierwszy, podstawowy krok, jaki powinieneś postawić w kierunku pysznej kawy to trzymanie się zasad zawartych w instrukcji obsługi. Może brzmi to banalnie, ale niemal w stu procentach niweluje problemy kwaśnej, gorzkiej lub mało aromatycznej kawy. Instrukcja z pewnością zawiera wszelkie potrzebne Ci informacje – od tego jak taki sprzęt uruchomić, przez czyszczenie i konserwację, aż do posiadanych funkcji.

 

Ekspres przelewowy

W zależności od modelu urządzenia wymieniaj lub czyść regularnie filtr. Dostępne na rynku modele przelewowe posiadają dwa możliwe warianty – filtr stały, który po parzeniu kawy należy dokładnie oczyścić i umyć (niekiedy można je umieścić w zmywarce) lub filtr papierowy, który należy wymienić po każdym użyciu.

Pamiętaj również o myciu pojemnika na kawę – jest to miejsce, gdzie znajduje się filtr i gdzie kawa po raz pierwszy spotyka gorącą wodę. Napar przez moment znajduje się w tej części ekspresu pozostawiając widoczny osad, który nieumyty wytwarza nieprzyjemny zapach i pozostawia przykry posmak. Nie tylko brudzi on powierzchnię, ale również namnażają się tam bakterie, dlatego ważne, aby zadbać o czystość tego miejsca.

Koniecznie po każdym użyciu myj dokładnie dzbanek, przecieraj również podkładkę grzewczą, na którą mogły spaść krople kawy, a także wycieraj front ekspresu.

 

Ekspres automatyczny i kolbowy

Takie ekspresy często posiadają specjalną szufladę na zużytą kawę. O to miejsce należy szczególnie zadbać. Pamiętaj żeby regularnie usuwać tę kawę, ponieważ fusy są wilgotne, co sprzyja rozwijaniu się bakterii i grzybów.

Ważne jest, aby czyścić dozownik na kawę – jest to cienka rurka, którą kawa płynie do filiżanki. To miejsce możesz wyczyścić cienką szczoteczką, a jeśli Ci się to nie uda przepuść przez ekspres specjalny środek do czyszczenia ekspresu.

Pamiętaj o spieniaczu lub pojemniku na mleko. Warto tutaj poświęcić szczególną uwagę, ponieważ mleko dostaje się we wszelkie zakamarki, gdzie później psuje się. Zapach zepsutego mleka zna chyba każdy z nas i nikt nie chciałby pić kawy z takim dodatkiem. Regularnie, średnio co dwa miesiące, wymieniaj także filtr do wody, jeśli Twój model ekspresu taki posiada.

 

Ekspres na kapsułki

Koniecznie usuwaj zużyte kapsułki po każdym zaparzeniu kawy. Pozostawione kapsułki mogą skutkować zatkaniem dozownika, który w takiej sytuacji należy udrożnić cienkim drucikiem lub używając specjalnych środków do czyszczenia ekspresu. Jeśli wiesz, że przez dłuższy czas nie będziesz pić kawy, wylej wodę ze zbiornika i dokładnie go umyj.

 

To tylko podstawowe informacje na temat czyszczenia ekspresów. O konserwacji ekspresu do kawy możesz przeczytać tutaj.