Konserwacja Twojego ekspresu

 

Świeżo parzona kawa to najczęstsze marzenie wielu z nas tuż po przebudzeniu. Nie może to być byle jaka kawa, ale aromatyczna, mocna, taka która od razu stawia na nogi. Przyrządzana w ekspresie kawa z czasem jednak traci swoją moc. W tym artykule podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić.

Odpowiednie utrzymanie ekspresu czyni cuda. Nieczyszczony, zaniedbany sprzęt, niezależnie czy chodzi o ekspres, czy zmywarkę, nie będzie działał prawidłowo. Regularna konserwacja sprawi, że kawa codziennie będzie smakowała równie wyśmienicie, co przy pierwszym użyciu, a dodatkowo zadbamy o to, żeby urządzenie mogło działać nieprzerwanie przez długie lata. 

Codzienna higiena to podstawa!

Nie wyobrażasz sobie picia kawy z brudnej filiżanki czy kubka? Dlaczego zatem masz pić kawę przyrządzoną przez brudny ekspres? Podstawowe czynności, jakie powinieneś wykonywać każdego dnia to: wylewanie wody z tacki, opróżnianie i płukanie pojemnika na fusy, czyszczenie dozownika kawy oraz czyszczenie systemu spieniania mleka. Szczególnie do tych zadań należy przykładać się latem, kiedy przez wysokie temperatury pozostałe w przewodzie mleko może skwaśnieć, a fusy wydzielać nieprzyjemny zapach.

Nie ignoruj świecących się kontrolek!

Jeśli ekspres przypomina Ci o czyszczeniu, to oznacza, że naprawdę tego potrzebuje. Nie odkładaj tej powinności na jutro - “przecież jeszcze całkiem smaczna ta kawa”. Ekspres został wyposażony w pomocnicze kontrolki, żebyś mógł mu pomóc w prawidłowym działaniu. Jednym razem uda Ci się, uruchomisz program czyszczenia na następny dzień i wszystko będzie w porządku, a innym razem będziesz musiał odwiedzić serwis naprawczy.

Regularne odkamienianie

Tuż po codziennym podstawowym dbaniu o ekspres, następnym krokiem do wydobycia wspaniałej głębi smaku z kawy jest właśnie odkamienianie ekspresu. Nie wykonuj tej czynności za pomocą półśrodków - nasz uniwersalny odkamieniacz do ekspresu sprawdzi się do tego najlepiej. Osady wapienne nie tworzą się tylko i wyłącznie na zewnątrz urządzenia - świetnie dają sobie radę również wewnątrz sprzętu, dlatego nie wystarczy pobieżne przetarcie ekspresu ścierką. Warto włączyć tryb odkamieniania, szczególnie w sytuacji, gdy ekspres stał przez jakiś czas nieużywany - woda znajdująca się w środku na pewno wyparowała pozostawiając po sobie kamienny osad.

Kolejnym z podstawowych kroków jest filtrowanie wody, które łączy się z odkamienianiem. Im lepiej przefiltrowana, bardziej miękka woda, tym lepszy smak kawy i rzadsza potrzeba gruntownego odkamieniania ekspresuFiltr zamontowany w ekspresie nie jest jego częścią stałą, należy go wymienić na nowy średnio co miesiąc.

Inną częścią eksploatacyjną w ekspresie są żarna w młynku (problem nie dotyczy ekspresów przelewowych). Jeśli są zużyte, kawa pozostaje grubo zmielona, przez co nie jest tak aromatyczna, jak być powinna. Wymiana tej części nie należy do najłatwiejszych, dlatego lepiej będzie, gdy udasz się z tym problemem do specjalisty.

Teraz wiesz już wszystko o konserwacji ekspresu do kawy. Słaba, niesmaczna kawa może mieć wiele przyczyn, ale w łatwy sposób można je wszystkie rozwiązać samodzielnie. Pamiętaj także o wymianie uszczelek raz na 2-3 lata, żeby ekspres mógł zachować pełną sprawność. Wszystkie produkty potrzebne do codziennego dbania o ekspres znajdziecie w naszym sklepie.