Jak działa zmywarka do naczyń

 

Ekologiczne rozwiązania są aktualnie numerem jeden, jeśli chodzi o wyposażanie domów. Urządzając kuchnię skupiamy się nie tylko na odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni, ale również na tym, aby było ono jak najbardziej funkcjonalne. Przyjemna jest też myśl, że wybrane przez nas sprzęty pozwolą nam w przyszłości zaoszczędzić czas lub pieniądze. Coraz częściej idziemy o krok dalej i myślimy nie tylko o własnym portfelu, ale też o naszej planecie, chociażby wybierając zmywarki, które pozwalają nam oszczędzać wodę i energię. Niewielu z nas jednak wie, jak tak właściwie działa to urządzenie, dlatego postanowiliśmy dziś przyjrzeć mu się bliżej.

 

Zacznijmy od głównych części składowych zmywarki, które pozwalają jej prawidłowo pracować:

  • pompa myjąca – odpowiada za przebieg wody w zmywarce, tłoczy wodę i środek myjący do ramion spryskiwaczy,

  • grzałka przepływowa – odpowiada za właściwe podgrzanie wody w zmywarce (dba, aby woda osiągnęła temperaturę właściwą co do wybranego programu mycia),

  • ramiona spryskujące lub kurtyna wodna – elementy zmywarki, przez które wydostaje się woda pod ciśnieniem,

  • pompa odpływowa – ma za zadanie odprowadzić brudną wodę do kanalizacji.

 

Jak można zauważyć, zmywarki działają zazwyczaj na podstawie podobnego schematu. Najpierw woda doprowadzana jest do urządzenia, a następnie ogrzewana do odpowiedniej temperatury, po czym następuje mycie naczyń, a na końcu brudna woda zostaje odprowadzana na zewnątrz. Jest to oczywiście ogólny zarys tego, co dzieje się wewnątrz tego wspaniałego sprzętu, zagłębmy się więc nieco bardziej w ten proces.

Oczywiście wszystko zaczyna się od ułożenia naczyń i sztućców w zmywarce. O tym, jak to zrobić we właściwy sposób możesz przeczytać tutaj:  Następnie dodajesz wszystkie potrzebne do mycia detergenty, ustawiasz właściwy program, uruchamiasz zmywarkę i… zaczyna się magia.

Aby mówić o jakimkolwiek myciu potrzebna jest woda – zatem wszystko zaczyna się od jej poboru. Elektrozawór otwiera dopływ i do urządzenia dostaje się tyle wody, ile jest wymagane do pracy na wybranym przez nas uprzednio programie. Trafia ona najpierw do płaszcza wodnego, czyli specjalnej komory umieszczonej w bocznej ścianie lub na dnie urządzenia, gdzie jest podgrzewana przez grzałkę. Tego, aby woda osiągała odpowiednią temperaturę pilnuje termostat. Woda następnie trafia do ramion spryskiwaczy umieszczonych na wirnikach – dzięki ich obrotowej pracy woda pod ciśnieniem dostaje się w każdy zakamarek (o ile naczynia zostały dobrze ułożone ;)). W odpowiednim momencie cyklu mycia zmywarka pobiera użyty przez nas detergent. W międzyczasie pompa odpływowa odprowadza brudną wodę, a gdy środek myjący się skończy, ramiona spryskujące opłukują naczynia czystą wodą. Do ostatniego płukania zmywarka używa nabłyszczacza.

Na tym etapie kończy się mycie naczyń, a zaczyna suszenie, które w zależności od tego, jaki model zmywarki posiadasz może wyglądać w różny sposób lecz efekt zawsze jest ten sam – czyste, błyszczące, suche naczynia.