Jak układać naczynia w zmywarce

 

Obecnie ciężko sobie wyobrazić, że budując dom, czy remontując kuchnię nie przewidzimy wstawienia do niej zmywarki. Znaczne ułatwienie i usprawnienie pracy, a także dbałość o planetę to główne zalety posiadania tego sprzętu. Dziś przedstawimy Wam w jaki sposób układać w niej naczynia, aby pomieścić ich jak najwięcej, nie obniżając przy tym jakości mycia. 

Niezależnie od rozmiaru zmywarki, czy jest to model 45, czy 60 cm, wewnętrzna budowa wygląda tak samo. Znajdują się w niej dwie wysuwane szuflady na naczynia oraz kosz na sztućce lub szuflada na nie. Budową różnią się jedynie zmywarki kompaktowe, wyposażone w jeden kosz na naczynia, dlatego w tym przypadku układanie naczyń może się różnić od tego, w jaki sposób powinniśmy to robić w “standardowych” modelach. 

Pamiętaj przede wszystkim, że z naczyń wkładanych do zmywarki powinieneś pozbyć się wszelkich stałych resztek. Nie oznacza to, że musisz płukać wszystkie naczynia pod bieżącą wodą - to byłoby sprzeczne z aspektem mniejszego zużycia wody, na którym zależy nam podczas korzystania z tego sprzętu. Wystarczy, że opróżnisz miski z resztek sałaty, zbierzesz kostki pozostałe na brzegu talerzy, filiżanki oczyścisz z fusów, a z kubków wyjmiesz torebki z herbatą. 

W górnym koszu powinieneś umieścić przede wszystkim filiżanki i kubki, które najlepiej umieścić od zewnętrznej strony zmywarki (z przodu kosza), najlepiej z uchami skierowanymi do wewnątrz zmywarki. Szklanki, kieliszki i inne szklane elementy powinny zostać umieszczone po bokach kosza. Niektóre zmywarki posiadają specjalne, funkcjonalne skrzydełka, które mają za zadanie podtrzymywać kieliszki, jest to także miejsce na długie noże. Na środku górnej szuflady umieść miski, salaterki i sosjerki do góry dnem, tak aby woda mogła je z łatwością umyć, a następnie swobodnie z nich spłynąć. Pamiętaj, żeby miski nie zazębiały się za siebie, ponieważ utrudni to ich dokładne mycie.

Dolna szuflada służy przede wszystkim do ułożenia w nich talerzy, zarówno głębokich, jak i płaskich. Umieść je pod skosem, co umożliwi swobodny przepływ wody, a co za tym idzie - lepsze mycie. Mniejsze talerzyki śniadaniowe, deserowe oraz spodki umieść pośrodku dolnego kosza, najlepiej w pionowym ustawieniu. na samym końcu umieść garnki i patelnie po zewnętrznej stronie kosza, dnem do góry, tak jak miski w górnej szufladzie. 

Do ułożenia pozostały nam sztućce. O ile posiadając specjalną szufladę na sztućce, nie ma to większego znaczenia, w jaki sposób zostaną one ułożone, tak jeśli w swojej zmywarce posiadasz na nie kosz, sprawa ma się nieco inaczej. Musisz pamiętać, że sztućce powinny być ułożone brudną stroną do góry, tak aby woda miała do nich swobodny dostęp. Wyjątkiem są noże, które należy skierować ostrzem w dół. W szufladzie sztućce układa się bokiem, w taki sposób, żeby woda nie zbierała się na przykład w zagłębieniu łyżki. 

Wkładając naczynia do zmywarki upewnij się, że ramię z wodą ma pełną swobodę ruchów (większość zmywarek posiada blokadę uniemożliwiającą uruchomienie programu, gdy ramię nie może swobodnie się obracać). Jeśli posiadasz naczynie o nieregularnym kształcie, jak na przykład dzbanek, możesz umieścić go na płasko w górnej szufladzie lub zdecydować o umyciu go w tradycyjny sposób - ręcznie. Chochelki, większe łyżki, czy szczypce do mięsa, jeśli nie mieszczą się w koszu na sztućce, również ułóż w górnej szufladzie pomiędzy innymi naczyniami.