Żelazko nie wytwarza pary - jakie mogą być przyczyny

 

Problem z wytwarzaniem pary w żelazku jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Często użytkownicy nie wiedząc jak sobie z nim poradzić szukają fachowca, który zajmie się taką naprawą. Czasem zdarza się jednak, że z takim kłopotem możemy poradzić sobie sami w domu. W poniższym artykule opiszemy najczęściej spotykane problemy z parą w żelazku i sposoby, w jaki można je rozwiązać. Zapraszamy do lektury.

 

Choć trudno w to uwierzyć, w większości przypadków, jeśli chodzi o brak pary w żelazku jest… brak wody w zbiorniku. Zdarza się, że zapomnimy o jego uzupełnieniu – jest to tak podstawowa czynność, że nie przychodzi nam do głowy, gdy szukamy bardziej złożonego rozwiązania problemu. W tym wypadku nie ma co się doktoryzować – wystarczy dolać wody do zbiornika w ilości zalecanej przez producenta i cieszyć się sprawnie działającym sprzętem.

 

Jeśli już przy wodzie jesteśmy, to zatrzymajmy się na moment. Dobrze będzie, jeśli do prasowania zaczniesz używać specjalnie przygotowanej do tego wody lub wody demineralizowanej – woda z kranu nie jest najlepsza dla żelazek. Przede wszystkim powoduje znacznie częściej występujący kamień. Osadza się on w dziurkach, jakie zobaczyć możesz w stopce żelazka, blokując przejście pary. W tym wypadku również poradzisz sobie z tym samodzielnie w domu – wystarczy Ci do tego środek do odkamieniania żelazek, ściereczka do czyszczenia, ściereczka do prasowania oraz wykałaczka, która pomoże udrożnić kanaliki. Po skończonym zabiegu może się okazać, że problem został rozwiązany. Jeśli jednak para wciąż ma problemy z wydostaniem się na zewnątrz, możliwe jest, że kanaliki są zatkane nieco głębiej. W tym wypadku spróbować można odkamieniania od strony pojemnika na wodę, wsypując/wlewając tam nieco preparatu. Następnie należy prasować przygotowaną wcześniej ściereczkę dopóki żelazko nie przestanie pozostawiać kamiennych śladów. Aby pomóc żelazku od czasu do czasu można nacisnąć przycisk uwalniający większą ilość pary (przy okazji można przeczyścić też kanalik, który służy do pryskania wodą).

 

Jeśli stopa żelazka jest widocznie wybrudzona, może się okazać, że zwykłe odkamienianie żelazka nie będzie wystarczające. Najpierw należy umyć zaniedbaną stopę, a dopiero później przejść do odkamieniania. Pomocny w tym wypadku okaże się specjalny sztyft do czyszczenia zabrudzeń, który powinien zostać użyty na gorącej stopie. Temperatura sprawi, że zabrudzenia zaczną spływać, warto zatem zabezpieczyć podłoże, ponieważ brud z żelazka może być ciężki do usunięcia z niektórych powierzchni.

 

Przycisk pary, o którym wspomnieliśmy nieco wyżej swoją pracę zawdzięcza głównie elektrozaworowi. Jest to część żelazka, która odpowiada za utrzymanie ciśnienia wewnątrz urządzenia. Jeśli nie działa, sprzęt nie jest w stanie wypuścić pary. Elektrozawór żelazka jest częścią możliwą do wymiany, dostęp do niego jest stosunkowo łatwy, możliwe zatem, że poradzisz sobie z jego wymianą sam.

 

Ostatnim najczęściej spotykanym przypadkiem problemu z parą jest słabo nagrzany generator pary. Opcje są dwie: może się on bardzo powoli nagrzewać i musisz nieco dłużej poczekać, aby był w stanie wyprodukować parę lub jest on uszkodzony. W przypadku niesprawnego generatora jednak polecamy udać się z żelazkiem do fachowca, ponieważ przy samodzielnej naprawie moglibyśmy uszkodzić delikatne, plastikowe elementy żelazka.