W jaki sposób zwiększyć moc odkurzacza?

 

Po zakupie nowego odkurzacza przede wszystkim zachwycamy się jego siłą ssącą. Nic nie jest tak satysfakcjonujące, jak oglądanie brudu znikającego w rurze odkurzacza. Z czasem jednak odkurzacz może utracić część swojej mocy. Przyczyny mogą być różne, więc warto wiedzieć, jak można poradzić sobie w takiej sytuacji. 

 

Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to zajrzenie do rury teleskopowej, gdzie mógł utknąć jakiś drobny przedmiot, który być może stworzył mały zator blokujący przepływ powietrza. Pozbycie się danego przedmiotu może okazać się rozwiązaniem naszego problemu. Przy okazji warto wyczyścić od środka rury, wąż i ssawki odkurzacza, na których gromadzi się kurz, włosy i inne zanieczyszczenia, co również negatywnie wpływa na moc odkurzacza. 

Jeśli problem nie tkwi w podanych wyżej przykładach, należy sprawdzić, czy w wężu ssącym nie ma żadnych dziur, które wypuszczałyby powietrze bokiem zamiast kierować je w stronę odkurzacza.  W modelach z workiem na kurz warto również sprawdzić, czy nie został on w żaden sposób uszkodzony, czy nie jest przepełniony oraz czy jest dobrze zamontowany. W przypadku odkurzacza bezworkowego - należy opróżnić i umyć pojemnik. Takie proste kroki postępowania również mogą wpływać na odzyskanie początkowej siły odkurzania. 

 

Mała moc ssąca swoją przyczynę ma w braku prawidłowego przepływu powietrza, za które w głównej mierze odpowiada filtr. Zatem najczęstszą przyczyną zmniejszonej efektywności odkurzania jest zabrudzenie się filtra. W niektórych przypadkach wystarczy wyczyścić filtr (o ile producent na to zezwala), najlepiej jednak od razu wymienić go na nowy (o tym, dlaczego warto używać oryginalnych filtrów możesz przeczytać tutaj). Dobrze jest pomyśleć o zakupie wysoce wydajnego filtra HEPA (im wyższe oznaczenie, tym skuteczniejsza filtracja), który jest obecnie jednym z najskuteczniejszych filtrów do odkurzaczy dostępnych na rynku i który zapewni nie tylko prawidłowe działanie urządzenia, ale także wyeliminuje nieprzyjemne zapachy wydobywające się z odkurzacza. Jeśli posiadasz model z filtrem wodnym należy wylać wodę i opłukać pojemnik. 

 

W zwiększeniu siły ssącej odkurzacza może pomóc także wymiana ssawek do odkurzacz. Przede wszystkim ważne jest, aby dobrze dobrać końcówkę do rodzaju czyszczonej powierzchni - inny model będzie pasował do kanapy, z której chcemy pozbyć się sierści pupila, a zupełnie innym wyczyścimy płaską powierzchnię podłogi z kurzu. Dlatego też, jeśli zależy nam na jakości sprzątania, nie warto się ograniczać do pojedynczych egzemplarzy, najlepiej zainwestować w cały zestaw ssawek odkurzacza.

 

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki po kolei, możesz mieć pewność, że Twój odkurzacz będzie działał jak należy. Przy każdej zauważalnej utracie mocy sprawdź, czy przepływ powietrza przebiega prawidłowo. Jeśli problemu nie udało się rozwiązać dzięki powyższym wskazówkom, najlepiej będzie jeśli zabierzesz swój sprzęt do specjalisty - być może problemem jest nieszczelna obudowa urządzenia lub poważniejsza usterka. Pamiętaj szczególnie o opróżnianiu worka lub pojemnika na kurz oraz o regularnej wymianie filtra.