Sztuczna inteligencja w Twoim domu

 

W wielu aspektach naszego życia sztuczna inteligencja przejmuje kontrolę, ale grono osób nie uświadamia sobie tego, że można ją spotkać także we własnym domu. I nie mowa tutaj o telefonach czy tradycyjnych komputerach, ale o lodówkach, odkurzaczach, a nawet pralkach i suszarkach.

Sztuczna inteligencja coraz częściej jest wykorzystywana w różnych urządzeniach domowych, aby usprawnić ich funkcje i dostosować się do potrzeb użytkowników. Jednak specjaliści uważają, że zapewnienie bezpieczeństwa, oszczędności i komfortu to 3 główne cele, jakie mają zaspokajać innowacyjne rozwiązania. Jeśli chcesz się przekonać, czy i w Twoim domu zamieszkała SI, przedstawiamy Ci kilka przykładów, gdzie możesz ją znaleźć:

Asystenci głosowi (np. Alexa, Siri, Google Assistant) - ci inteligentni asystenci działający głosowo wykorzystują SI do rozpoznawania poleceń głosowych, odpowiadania na pytania, sterowania urządzeniami w domu i dostarczania informacji. Nie masz pojęcia gdzie leży Kambodża, jak wymienić filtr odkurzacza, a może chcesz zaprogramować pralkę? Nic prostszego! Wystarczy sprawny aparat mowy i już!

Lodówki z ekranami dotykowymi i kamerami - niektóre nowoczesne lodówki wyposażone są w ekran dotykowy z możliwością inteligentnej obsługi. Dzięki sztucznej inteligencji mogą one monitorować zawartość lodówki, proponować przepisy na podstawie dostępnych produktów oraz pomagać w planowaniu zakupów. Niejednokrotnie można nie tylko zaplanować zakupy, ale również zrobić je online, bez wychodzenia z domu.

Odkurzacze automatyczne/roboty sprzątające takie odkurzacze wykorzystują SI do mapowania pomieszczeń, planowania efektywnego sprzątania i adaptacji do zmieniających się warunków otoczenia.

Inteligentne termostaty - te urządzenia wykorzystują SI do uczenia się preferencji użytkowników dotyczących temperatury w domu, co pozwala im automatycznie regulować ogrzewanie lub klimatyzację. Zadowolenie domowników gwarantowane.

Systemy zarządzania energią w domu - inteligentne systemy zarządzania energią korzystają ze sztucznej inteligencji do monitorowania zużycia energii, prognozowania wzorców użytkowania i optymalizacji pracy urządzeń w celu oszczędności energetycznych. Tego typu ekonomiczny system to zdecydowanie inwestycja w ekologię.

Kamery monitoringu z funkcjami rozpoznawania twarzy - niektóre kamery wyposażone w bardziej zaawansowane funkcje bezpieczeństwa posiadają system rozpoznawania twarzy, co pozwala na bardziej precyzyjne powiadomienia o zdarzeniach w domu, a co z tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa rodziny.

Pralki i suszarki z funkcjami inteligentnymi - nowoczesne pralki i suszarki mogą korzystać z SI do dostosowania cykli prania i suszenia do rodzaju tkanin, oszczędzając wodę i energię. Zdalne sterowanie urządzeń to w obecnym czasie standard wyposażenia tego typu sprzętów.

Powyższe przykłady to jedynie wierzchołek góry lodowej, który pokazuje jak sztuczna inteligencja coraz bardziej wnika do codziennego życia poprzez różnorodne urządzenia domowe. Zapewnienie większej wygody, efektywności oraz personalizacja dla użytkowników to w tej chwili priorytet w tej branży.