Robot sprzątający – najczęściej zadawane pytania

 

Odkurzacz jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia naszego domu, choć zazwyczaj nie trzymamy go na widoku. Od kilku lat coraz częstszym wyborem podczas zakupu nowego sprzętu tego typu jest robot sprzątający. Jest to zazwyczaj małe, okrągłe urządzenie, które „samo sprząta” – wystarczy je odpowiednio zaprogramować i odkurzacz sam bierze się do pracy. Jest to znaczne ułatwienie dla osób, które mają niewiele czasu lub energii na sprzątanie lub po prostu nie lubią tego robić – robot załatwi wszystko sam.

 

Jak działa robot?

Niezależnie od tego, jaki model odkurzacza wybierzesz, wszystkie działają na podobnej zasadzie. Podczas spoczynku robot znajduje się w stacji dokowania – to tam ładuje się jego akumulator, aby był gotowy do pracy. Żeby zaczął odkurzanie wystarczy polecenie głosowe, włączenie go za pomocą przycisku znajdującego się na obudowie lub uruchomienie za pomocą aplikacji. Niektóre sprzęty można zaprogramować od razu, aby sprzątały w określonych dniach i godzinach – wtedy uruchomią się automatycznie, o ile są naładowane i mają zamontowany zbiornik kurzu. Robot odkurza po tak zwanej ścieżce odkurzania, którą poznaje zazwyczaj przy pierwszym uruchomieniu, a po skończonej pracy wraca do bazy.

 

Jaki robot wybrać?

Obecnie na rynku znaleźć można nie tylko automatyczne odkurzacze, ale także odkurzacze z funkcją mopa lub urządzenia służące jedynie do mycia powierzchni, bez jej odkurzania. To do Ciebie należy decyzja, który z tych modeli sprawdzi się najlepiej do sprzątania w Twoim domu.

 

Czy taki odkurzacz sprawdzi się przy dzieciach i zwierzętach?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, abyś posiadał taki robot w sytuacji, gdy masz zwierzęta lub dzieci. Co więcej – wiele odkurzaczy posiada specjalne szczotki do sprzątania sierści. Dodatkowo, gdy robot będzie odkurzał za Ciebie, zaoszczędzisz w ten sposób czas, który będziesz mógł poświęcić swoim pociechom. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że nie powinno się uruchamiać odkurzacza przy dzieciach i pupilach bez nadzoru. Istnieje wiele możliwych scenariuszy, które mogą zakończyć się zarówno awarią sprzętu, jak i mogą być niebezpieczne dla żyjących stworzeń.

 

Czy robot sprzątający poradzi sobie z odkurzeniem dywanu?

Na to pytanie odpowiedzi musisz szukać u producenta modelu, jaki wybrałeś. Niestety nie każdy robot poradzi sobie z wejściem na dywan. Gdy jednak mu się to uda, wszystko zależy od jego mocy i szczotek, w jakie został wyposażony. Niektóre z nich przystosowane są tylko do czyszczenia gładkich powierzchni, a nie miękkiego, puchatego dywanu z długim włosiem.

 

Jak automatyczny odkurzacz radzi sobie ze schodami i progami?

Odpowiedź w tym wypadku jest prosta – nie radzi sobie. Jeśli próg między pomieszczeniami jest wyższy niż około 1,2 cm, robot sprzątający nie będzie w stanie się na niego wspiąć. Oznacza to, że będziesz musiał przenosić urządzenie do każdego pomieszczenia, aby mogło je odkurzyć. Jeśli chodzi zaś o schody, to na parterze sprawa jest prosta – odkurzacz napotka przeszkodę i po prostu się od niej odbije, pozostawiając sprzątanie schodów Tobie. Na piętrze natomiast najłatwiej zamontować tak zwane bariery wysyłające niewidzialną dla nas wiązkę podczerwieni, która stworzy „ścianę” i odetnie robotowi dostęp do schodów, aby z nich nie spadł.