Robot kuchenny - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

 

Robot kuchenny - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

 

Żyjemy w świecie, w którym jesteśmy w ciągłym biegu i wciąż szukamy różnych udogodnień, aby wykonywać czynności szybciej - w końcu nie mamy na nie czasu. Jednym z takich urządzeń usprawniających pracę, szczególnie w okresie świątecznym, ale także w codziennym życiu jest robot kuchenny. I chociaż każdy o nim kiedyś słyszał, to czy na pewno każdy wie, do czego może go użyć?

Robot kuchenny, to cudowny sprzęt ułatwiający w zasadzie każdą kuchenną czynność: gotowanie, pieczenie, szatkowanie, ucieranie… W jednym urządzeniu producenci mieszczą tak wiele funkcji, że kupowanie ich oddzielnie traci sens i niepotrzebnie zajmuje cenną przestrzeń. Te kompaktowe roboty dzielą się na dwie grupy: roboty tradycyjne oraz roboty planetarne, których mieszadła oprócz poruszania się wokół własnej osi, krążą także po wnętrzu misy, dzięki czemu otrzymujemy dobrze wymieszaną, jednolitą masę. Wybór odpowiedniego modelu jest już sprawą indywidualną. To Ty musisz wiedzieć, czego oczekujesz od tej funkcjonalnej maszyny i to Twoje wymagania ma spełniać. 

Większość firm na rynku produkuje ten rodzaj sprzętu w taki sposób, żeby każdy mógł dobrać do niego akcesoria według własnych potrzeb. Oprócz podstawowej misy z mieszadłami i blendera kielichowego, które występują przy niemal każdym modelu, urządzenie posiada złącza gotowe, aby do zestawu mogły dokupić: szatkownicę, maszynkę do mięsa, wyciskacz do cytrusów i soków, a także młynek do kawy i przypraw lub nawet specjalną przystawkę do obierania ziemniaków! Tak uniwersalny robot kuchenny, który może być personalizowany w dowolnej konfiguracji, zaspokoi wszelkie możliwe zachcianki pani i pana domu.

Wybierając swój pierwszy robot kuchenny warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze jest to właśnie możliwość rozbudowy swojego sprzętu, bo jak wiadomo - apetyt rośnie w miarę jedzenia i chociaż na początku możemy stwierdzić, że dana funkcja jest nam zbędna, z czasem możemy pożałować swojej decyzji. Nawet jeśli nie chcemy od razu kupować wszystkich możliwych dodatków, warto dać sobie chociaż możliwość dokupienia ich w przyszłości, czyli sprawdzić, czy do danego modelu dane narzędzie jest w ogóle produkowane. A skoro myślimy już o kolejnych elementach do naszego robota, to warto też zwrócić uwagę na to, czy w zestawie jest też schowek na akcesoria, dzięki któremu kolejne części i dodatki nie będą niechlujnie leżeć w szafce czy szufladzie. Kupując urządzenie trzeba oczywiście zwrócić uwagę na jego moc, aby dowiedzieć się, czy jest ona wystarczająca do naszych oczekiwań. Innej mocy będzie potrzebowała osoba, która robota użyje tylko od święta (tutaj w zupełności wystarczy 1100W), a inne oczekiwania wobec sprzętu będzie miał ktoś, kto planuje otworzyć swoją małą cukiernię (w tym przypadku wymagana moc to 1400W). Jednym z ważniejszych aspektów jest też pojemność misy, jeśli masz dużą rodzinę lub po prostu jesteś łasuchem, koniecznie zwróć na to uwagę - być może warto wybrać tę większą.

W zależności od tego, jaki robot kuchenny wybierzesz, będziesz mieć możliwość wyboru różnych akcesoriów - każdy model, nawet od tego samego producenta może mieć zupełnie inne możliwości. Ale nawet podstawowy zestaw pozwoli Ci przygotować niemal dowolną potrawę. Placki ziemniaczane, zupy krem, kotlety mielone, pierogi, bezy i wiele, wiele innych pyszności czeka na wyciągnięcie ręki. Na pewno już po pierwszym użyciu stwierdzisz, że gotowanie nigdy nie było tak proste. Warto zrobić sobie tę przyjemność i sprawić sobie idealny prezent na święta.