Problemy z palnikiem - jak sobie z nimi radzić

 

Używając kuchenki gazowej najczęściej zdarzającym się problemem w jej użytkowaniu jest palnik - może nie odpalać, głośno pracować, syczeć, dawać zbyt mały płomień lub w ogóle go nie łapać. Dziś postaramy się pokazać Ci co można z tym fantem zrobić.

 

Najbardziej powszechnym powodem, który powoduje słaby płomień jest zabrudzenie palnika. W tej sytuacji wystarczy go dokładnie umyć odpowiednimi środkami czystości - chemią kuchenną. Możliwe jest też, że zabrudzona lub uszkodzona jest dysza gazu. Ten problem najczęściej można rozpoznać po tym, że palnik czasem odpala, a czasem nie. W tym przypadku można również spróbować wyczyścić dokładnie (lecz delikatnie i ostrożnie) dyszę, jeśli to nie pomaga, oznacza to, że dysza została uszkodzona i należy udać się z kuchenką do naprawy. 

 

Uszkodzony iskrownik również powoduje problemy z odpaleniem palnika w kuchence. Jest on odpowiedzialny za wytworzenie iskry, dzięki której gaz może zapłonąć. Jeśli jesteś pewien, że z iskrownikiem wszystko w porządku (nie jest to delikatna część kuchenki, jednak może uszkodzić się wskutek chociażby używania nieodpowiednich preparatów do czyszczenia urządzenia), warto sprawdzić, czy ciśnienie gazu jest prawidłowe. O zabrudzeniu lub uszkodzeniu dyszy gazu już wspomnieliśmy, ale ciśnienie sieciowe również może okazać się zbyt słabe lub, jeśli korzystamy z gazu z butli, być może oznacza to, że czas na jej wymianę właśnie nastąpił.

 

W nowszych kuchenkach powodem, przez który palnik nie chce prawidłowo działać często jest uszkodzona termopara. Jest to część kuchenki, która ma za zadanie wykryć płomień - jeśli go nie wykrywa odcina dopływ gazu, aby zapobiec zatruciom i wybuchom. W sytuacji, gdy nie działa więcej niż jeden palnik możliwe jest też, że wina leży po stronie uszkodzonego generatora iskrownika w całości lub też w części kuchenki zwanego wiązką zapalaczy odpowiedzialnego za utrzymanie płomienia. 

 

Jeśli zauważyłeś, że palniki nie zapalają tuż po podłączeniu kuchenki po jej zakupie lub ponownym podłączeniu (np. po remoncie), upewnij się że została ona prawidłowo zamontowana. Szczególnie niebezpieczna sytuacja jest wtedy, gdy gaz zamiast  docierać do kuchenki wydostaje się na zewnątrz - może to grozić zatruciami lub wybuchem. Przy montażu kuchenki warto skorzystać z usług fachowca. Upewnij się także, że uszkodzeniu nie uległa instalacja elektryczna lub nie zaszła sytuacja przerwy w dostawie prądu, bo chociaż kuchenki gazowe, jak sama nazwa wskazuje zasilane są gazem ziemnym, to do wytworzenia iskry powodującej zapalenie palnika wymagany jest prąd. 

 

Jeśli palnik nie chce utrzymywać płomienia istnieje możliwość, że wadliwe jest pokrętło przy kuchence. Aby zwalczyć ten problem możesz spróbować przesunąć blokadę zaciskową do tyłu, tak żeby zwiększyć zakres wysuwu pokrętła. Jeśli ten sposób nie działa, istnieje prawdopodobieństwo, że przyczynę stanowi zawór gazu płyty gazowej, który reguluje dopływ gazu do palników. Gdy ta część jest zbyt wyeksploatowana, jedynym wyjściem okazać się może tylko jego wymiana. 

 

Jak widać - nie taki diabeł straszny, jak go malują. Z większością problemów ze strajkującym palnikiem możesz poradzić sobie w domu sam, przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności - pamiętaj, że przystępując do reperowania sprzętu zawsze należy odłączyć go od źródeł zasilania. Przy kuchenkach gazowych należy też pamiętać o dokładnym sprawdzeniu, czy nie ulatnia się gaz po ponownym jej podłączeniu. Jeśli nie wiesz, czy jesteś w stanie sobie poradzić, udaj się po pomoc fachowca. 

 

Środki czystości - preparaty do czyszczenia kuchni znajdziesz w naszym sklepie Agdom24h.pl