Pierwsze pranie w nowej pralce

 

Pierwsze użycie nowego sprzętu, który gości w naszym domu zawsze jest pełne emocji. Mimo, że w niektórych przypadkach doskonale wiemy co robimy, to zawsze gdzieś z tyłu głowy kołacze się myśl „czy aby na pewno tak to ma wyglądać?”. To jasne, że nie chcemy od razu przypadkowo zniszczyć nowego nabytku, dlatego jeśli chodzi o bardziej kosztowne sprzęty, warto zapoznać się nie tylko z instrukcją obsługi (z którą należy zapoznać się obowiązkowo), ale też z fachowymi internetowymi poradami. Zapraszamy zatem na jedną z nich.

Zanim przystąpisz do prania

Zdarza się, że zakup nowej palki jest dla nas rzeczą zbawienną – nareszcie pozbędziemy się wciąż rosnącej góry prania. Trzeba jednak pamiętać, że nowy nabytek musi zostać należycie przygotowany. Już podczas rozpakowywania sprzętu warto uważnie przyjrzeć się, czy pralka nie jest w żaden sposób uszkodzona oraz czy została do niej dołączona karta gwarancyjna i instrukcja obsługi. Następnie, jeśli urządzenie było narażone na działanie niskiej temperatury, np. podczas transportu, należy pozostawić je na kilka godzin w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, aby mogło „odtajać”. Po tym czasie ustawiamy pralkę w dogodnym miejscu i poziomujemy ją. Gdy wszystko zostało ustawione jak należy możemy przystąpić do zdjęcia blokad założonych przez producenta, czyli usuwamy śruby blokujące bęben (jeśli tego nie zrobisz przed włączeniem pralki, może dojść do bardzo poważnych awarii sprzętu!). Po wykonaniu tego kroku można już podłączyć dopływ i odpływ wody w odpowiednich miejscach, a gdy wszystko jest gotowe podłączyć pralkę do prądu.

Pierwsze pranie

Teraz nareszcie możemy przystąpić do długo wyczekiwanego przez nas kroku – prania. Ale zanim jeszcze zajmiemy się tym naprawdę poważnie, najpierw musimy jeszcze zrobić dwie ważne czynności. Po pierwsze – kalibracja bębna, która jest bardzo ważna, ponieważ nieskalibrowana pralka może głośno pracować, zatrzymywać się podczas trwania cyklu, a w rezultacie skutkować krótszą żywotnością urządzenia. Drugą czynnością jest włączenie cyklu z pustym bębnem, co pozwoli oczyścić wnętrze pralki z wszelkich nieczystości, które nieraz są niewidoczne gołym okiem. Przy okazji jest to doskonały sposób na sprawdzenie, czy wszystko działa jak należy. Przed włączeniem cyklu warto też sprawdzić, czy pojemnik na detergenty nie posiada żadnych fabrycznych zabezpieczeń, których również należy się pozbyć. Możesz również wsypać odrobinę proszku do prania i wlać płyn do płukania, co pozwoli jeszcze lepiej oczyścić wnętrze.

Gotowi, do prania, start!

Już podczas prania technicznego możesz przyjrzeć się uważnie, czy woda jest doprowadzana i odprowadzana w odpowiedni sposób, ale podczas prania właściwego możesz też zauważyć, czy urządzenie we właściwy sposób pobiera detergenty lub czy ubrania są odpowiednio odwirowane. Obserwuj uważnie pracę pralki i w razie nieprawidłowości reaguj. Przy pierwszym praniu warto wstrzymać się przed wkładaniem do bębna ubrań, na których nam zależy. Może się okazać, że w środku znajduje się jakaś nieplanowana zadra, która jest w stanie zniszczyć nasze rzeczy. Jeśli wszystko jest w porządku, teraz nareszcie możesz w pełni cieszyć się nową pralką.