O czyszczeniu piekarnika

 

Do najbardziej problematycznych urządzeń, jeśli chodzi o utrzymanie w czystości należy z pewnością piekarnik. Liczne zakamarki i częste przypalenia nie ułatwiają tego zadania, wręcz przeciwnie – sprawiają, że dla wielu osób staje się ono niewykonalne. W tym artykule postaramy się przedstawić Wam kilka sposobów ułatwiających mycie piekarnika.

Zasadniczym dylematem podczas podejmowania próby wyczyszczenia piekarnika jest to, czy myć urządzenie tuż po użyciu - ryzykując oparzeniem, czy też poczekać, aż piekarnik wystygnie, tym samym pozwalając zaschnąć zabrudzeniom, które będzie jeszcze ciężej doczyścić. Aby nie narazić się na rany i oparzenia zalecamy jednak zaczekać aż piekarnik ostygnie – z naszymi poradami usunięcie trudnych zabrudzeń okaże się znacznie łatwiejsze.

Od czego zacząć? Przede wszystkim lepiej zapobiegać zabrudzeniom, niż walczyć z ich usuwaniem. Najważniejsze, to nie dopuścić do tego, aby tłuszcz i inne gęste substancje dostały się do elementów grzewczych, wentylatorów i przewodów. Dlatego w miarę możliwości używaj pokrywek, naczyń żaroodpornych oraz rękawów do pieczenia, a jeśli przyrządzana przez Ciebie potrawa wymaga dostępu do powietrza, podczas mycia zadbaj szczególnie o wszelkie zakamarki, gdzie mógłby zbierać się tłuszcz.

Jeśli regularnie dbasz o czystość piekarnika, to do wyczyszczenia go najprawdopodobniej wystarczy Ci ciepła woda, dobry płyn do mycia naczyń (lub inny środek usuwając tłuszcz) oraz gąbka do naczyń. Najlepiej będzie, jeśli postarasz się myć urządzenie po każdym jego użyciu, ale wystarczy jeśli będziesz robić to systematycznie co 2-3 użycia (w zależności od stopnia zabrudzenia).

Jeżeli w piekarniku dostrzegasz przypalone i zaschnięte resztki, to silna chemia nie jest jedynym wyjściem w tej sytuacji. Istnieją domowe sposoby na pozbycie się brudu. Przede wszystkim soda – podstawowy domowy sekret służący do wyczyszczenia niemal wszystkiego. Wystarczy nanieść warstwę sody oczyszczonej na wymagające tego miejsca i odczekać około dwudziestu minut. Można dolać odrobinę wody, żeby plamy dodatkowo się odmoczyły. A jeśli zabrudzenia są naprawdę poważne można posiłkować się octem, który z sodą stworzy niepokonaną, gęstą pianę specjalnie na takie okazje. Po upływie wyznaczonego czasu piekarnik można dokładnie wyczyścić, a czynność można powtórzyć, jeśli wciąż zostaną ślady przypalenia.

Resztki jedzenia są zbyt mocno zaschnięte, a z piekarnika wydobywa się nieprzyjemny zapach? W tym wypadku wstaw do piekarnika naczynie żaroodporne z wodą oraz sokiem z cytryny i zagrzej piekarnik do 180 stopni wraz z termoobiegiem. Para powstała z wody i soku z cytryny rozmiękczy zabrudzenia, a dodatkowo pozostawi przyjemny, cytrusowy zapach. Pamiętaj jednak, żeby w tym wypadku bardzo uważać na nagrzane wnętrze urządzenia – nie należy czekać na ostygnięcie urządzenia, ponieważ wszystko zastygnie po raz kolejny. Należy ostrożnie przystąpić do czyszczenia powierzchni tak, aby się nie oparzyć.

Gdy sytuacja jest naprawdę dramatyczna nie bój się sięgać po przeznaczone do tego celu detergenty. Środki czystości to nieoceniona pomoc w utrzymaniu czystości. Płyn lub spray do czyszczenia piekarnika ułatwią dokładne mycie. Nie musisz martwić się o ich chemiczny skład – wystarczy, że po wyczyszczeniu piekarnika wszystko dokładnie umyjesz czystą wodą, a żadne szkodliwe substancje nie dostaną się do pożywienia. Nie zapominaj również o czyszczeniu piekarnika z zewnątrz, o dbaniu o czystość pokręteł, rusztu oraz szyby, a Twój piekarnik odwdzięczy Ci się wieloletnią pracą.