Matowienie szkła w zmywarce – czy można sobie z tym poradzić?

 

Szkło podobnie jak metal ulega korozji. Widoczne ślady kamienia i detergentów, które z czasem stają się coraz cięższe do zwalczenia oraz matowienie powierzchni to właśnie oznaki korozji szkła. Wysoka temperatura przyspiesza i pogłębia ten proces – niekiedy ślady matowienia widocznie ograniczają się do warstwy zewnętrznej naczynia, czasem jednak sięgają w głąb materiału. Czy istnieje sposób, aby sobie z tym poradzić?

Szkła, które już zmatowieje niestety nie da się uratować. Sok z cytryny, ocet czy pasta do zębów są jedynie środkami zaradczymi. Gdy problem staje się realny nie pomoże żadne mycie, ani polerowanie, natomiast istnieje kilka sposobów, by zapobiec korozji. Zacznijmy od wody – jeśli w okolicy, w której mieszkasz występuje twarda woda, to z pewnością prędzej czy później problem dotknie również Twoich naczyń. Z twardą wodą, a w zasadzie z kamieniem, który się w niej znajduje i w wyniku którego na szkle pojawiają się zacieki i osad, na szczęście można sobie poradzić. Zmiękczacz wody lub tabletki zmiękczające wodę będą tutaj dobrym rozwiązaniem. Ale bez przesady! Zbyt miękka woda również może uszkodzić strukturę szkła.

Kolejnym z kroków jest sprawdzenie, czy ułożenie naczyń w zmywarce jest prawidłowe. Czasem wydawać nam się może, że szklanki ustawione są w odpowiedniej odległości od siebie i stoją stabilnie, jednak podczas pracy zmywarki, ciśnienie wody porusza naczyniami, a te drżąc obijają się o siebie nawzajem tworząc zarysowania.

Innym problemem może być niewłaściwe dobranie detergentów do mycia naczyń. Przede wszystkim warto zrezygnować z tabletek 3w1 lub 5w1 i zainwestować w oddzielne środki czystości do zmywarki. Ale nie jest to koniecznością, jeśli pamięta się o umiarze i odpowiednim dobraniu detergentu do rodzaju programu zmywania. Co jednak wskazane - nie zapominaj o regularnym czyszczeniu zmywarki ze względu na kamień, ale też i zapach. Używaj soli, która zmiękczy wodę i nie pozwoli, aby kamień osiadał na częściach zmywarki. Do odświeżenia sprzętu świetnie nada się środek do czyszczenia wnętrza zmywarek AEG. Dzięki odpowiedniej i cyklicznej konserwacji przedłużysz życie zmywarki, więc dbałość o sprzęt ma wiele plusów.

Jeśli w zmywarce znajduje się szkło, na którym szczególnie Ci zależy, nie używaj programu z wysoką temperaturą, w której szkło jest bardziej podatne na uszkodzenia i matowienie, a najlepiej umyj je ręcznie. Z niektórych źródeł możesz się dowiedzieć, że lepszej jakości szklanki nie matowieją. Nie jest to prawdą. Korozja dotyka szkła zarówno z najniższej, jak i najwyższej półki, jednak przy szklankach gorszej jakości nastąpi to szybciej.

Nabłyszczacz to podstawa, szczególnie jeśli nie masz ochoty na polerowanie czystych naczyń po wyjęciu ich ze zmywarki. Urządzenia zazwyczaj zaprogramowane są tak, aby dodawać nabłyszczacz do ostatniego płukania cyklu, dzięki czemu nabłyszczacz osiądzie na naczyniu i nie zostanie zmyty kolejnym trybem. Środek zakryje powstałe już wcześniej uszkodzenia, co pozwoli Ci używać zmatowiałego szkła jeszcze przez jakiś czas, ponieważ mankamenty nie będą widoczne. Dzięki temu detergentowi woda swobodnie spłynie bez powstawania osadu, a naczynia szybciej obeschną.