Klimatyzator - jaki wybrać

 

Tegoroczne upały nie oszczędzają nikogo. Lato w pełni, słońce na niebie, pogoda w sam raz do plażowania. Jednak każdy potrzebuje czasem chwili ochłody, najlepiej w klimatyzowanym pomieszczeniu. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie wymarzonego sprzętu, pozwalającego na poczucie ulgi w ponad trzydziestostopniową pogodę.

 

Klimatyzatory są już standardowym wyposażeniem domów i mieszkań, szczególnie tych nowych. Coraz częściej można zauważyć ekipy montujące urządzenia nie tylko w biurach, ale w prywatnych budynkach. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy zakupie tego wspaniałego sprzętu?

 

Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje klimatyzatorów, najważniejszym jest aby wybrać taki, który spełni wszelkie Twoje oczekiwania.

 

Klimatyzator typu split

Są to najczęściej wybierane modele. Składają się z dwóch jednostek - jedna montowana jest za zewnątrz, druga wewnątrz budynku - są one połączone ze sobą rurą doprowadzającą powietrze. Najczęściej są stosowane do mniejszych powierzchni, chłodzą na przykład tylko jedno pomieszczenie, ale wśród nich znajdują się też tak zwane klimatyzatory kanałowe, które za pośrednictwem przewodów wentylacyjnych rozprowadzają powietrze po większej części budynku (najczęściej w biurach).

Klimatyzator typu multisplit

Ten klimatyzator działa na podobnej zasadzie, jak poprzednik. Jedyną jego różnicą jest to, że do części zewnętrznej może zostać podłączonych kilka jednostek wewnętrznych. W ten sposób możemy używać klimatyzacji w każdym pomieszczeniu wewnątrz budynku. Urządzenia wewnętrzne działają indywidualnie, dlatego można włączyć chłodzenie w całym domu, albo tylko w jednym z pomieszczeń.

 

Klimatyzator przenośny

Ta grupa klimatyzatorów została stworzona z myślą o mieszkaniach, gdzie montaż tradycyjnej klimatyzacji nie jest możliwy. Jest to wygodne rozwiązanie również w sytuacji, gdy zdarza nam się korzystać z różnych nieklimatyzowanych pomieszczeń. Z łatwością możemy podłączyć model przenośny w dowolnym miejscu i cieszyć się podmuchem chłodnego powietrza. Ten klimatyzator charakteryzuje się tym, że zasysa gorące powietrze z pomieszczenia, które następnie chłodzi, filtruje i wydmuchuje z powrotem do pomieszczenia, a dodatkowo nadmiar ciepłego powietrza zostaje przez niego odprowadzony specjalną rurą na zewnątrz budynku przez uchylone w tym celu okno. Aby przez dany otwór nie napływały kolejne fale skwaru, na rynku są dostępne specjalne uszczelki okien do klimatyzatora przenośnego

 

Przy wyborze klimatyzatora należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, w jaki sposób będzie on używany. Czy chcesz, żeby tylko chłodził, czy opcja grzania powietrza również jest Ci potrzebna. Warto zwrócić uwagę na pomieszczenie, w którym będzie umiejscowiony i jego powierzchnię oraz położenie, stopień nasłonecznienia, ilość przebywających w nim osób, ilość dodatkowych źródeł ciepła i ich rozmieszczenie, a nawet oświetlenie. Pod uwagę należy wziąć również izolację budynku i rodzaj wentylacji. Jeśli jesteś lub masz w swoim otoczeniu osoby cierpiące na alergię, zwróć także uwagę na rodzaj filtrów stosowanych w danym modelu.