Ekspres z systemem spieniania mleka

 

Jesteś smakoszem pysznej, lekkiej kawy z mleczną pianką? Szukasz ekspresu idealnego dla Ciebie i bierzesz pod uwagę swoje wymagania? Koniecznie wybierz ekspres z systemem mlecznym. A jeśli wciąż zastanawiasz się czy wybrać klasyczny ekspres z długą rurką, czy taki z dyszą manualną, a może zastanawiasz się nad ekspresem z dołączoną karafką - mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

Jeśli jesteś na etapie wyboru idealnego ekspresu, dobrze będzie, jeśli zwrócisz uwagę na sposoby spieniania mleka w danych modelach. Na rynku dostępne są głównie trzy różne typy dozownika mleka:

System mleczny z dyszą manualną

Jesteś urodzonym baristą i lubisz tworzyć artystyczne wzory na swoich napojach? Ekspres z dyszą manualną pozwala na dobrą zabawę podczas malowania mlecznych obrazów na kawie. Z takim rozwiązaniem przyrządzanie kawy może stać się codziennym relaksującym rytuałem. Minusem tego rozwiązania jest na pewno to, że przygotowywanie pianki ręcznie może trwać nieco dłużej niż w przypadku rozwiązań automatycznych. 

System mleczny z długą rurką

Jest to jeden z najczęściej występujących i najczęściej wybieranych systemów mlecznych. Na pewno spotkałeś się z ekspresami do kawy, w których wystarczy umieścić wężyk w pojemniku z mlekiem, wcisnąć odpowiedni guzik i voilà, kawa z pyszną, puszystą pianką jest już gotowa. W tym systemie mleko przechodzi przez wewnętrzny układ maszyny, który równocześnie grzeje i spienia ciecz, dzięki czemu kawa jest lekka i wciąż w odpowiedniej temperaturze. 

System mleczny z pojemnikiem na mleko 

Jeszcze prostszym systemem od wariantu z długą rurką jest system z pojemnikiem na mleko. Ekspres fabrycznie wyposażony jest w karafkę na mleko, a użytkownik musi jedynie wybrać rodzaj napoju z menu. Urządzenie w kilka sekund przygotuje aromatyczną, pyszną kawę z odpowiednią ilością mleka o idealnej konsystencji. 

Największą zaletą ostatniego wymienionego systemu jest na pewno to, że czyści się on w zasadzie sam. Od czasu do czasu trzeba pamiętać jedynie o umyciu karafki, natomiast inne ewentualne elementy można  myć w zmywarce. Dodatkową zaletą może być karafka termiczna, która chroni mleko przed zepsuciem i ogrzaniem. 

System manualny, chociaż opiera się na konstrukcji z rurką, to również najczęściej można myć w zmywarce. Jeśli nie jest to możliwe, to rurka zazwyczaj jest krótka i szeroka, więc czyszczenie nie sprawia użytkownikowi żadnych trudności. 

Najciężej w czystości utrzymać jest system mleczny z rurką, ponieważ wężyk bardzo łatwo się brudzi, a ze względu na to, że jest długi i cienki trudno dobrze go wyczyścić. Skutkuje to niestety obniżeniem jakości i smaku kawy. Rurkę tę należy czyścić po każdym użyciu, najlepiej wsadzając jej końcówkę do kubka z wodą i uruchomieniu funkcji spieniania. Niestety, nawet dbając o higienę rurki sumiennie i regularnie, trzeba pamiętać o jej wymianie co około 3 miesiące. W tego typu systemach mleko przechodzi przez wnętrze urządzenia, gdzie też zbiera się tłuszcz, który po jakimś czasie zaczyna się psuć i może doprowadzić nawet do poważniejszej awarii. Zatem wybierając ekspres z wężykiem, warto więc zwrócić uwagę, czy konstrukcja daje łatwo się rozłożyć i dokładnie wyczyścić.