Ekspres wraz z pojemnikiem na mleko czy nie?

 

Ekspres do kawy przez wiele lat był gadżetem, synonimem luksusu, ale dziś coraz częściej staje się standardowym wyposażeniem urządzanej kuchni. Dzięki temu doskonale przyrządzona kawa i napoje mleczne są łatwiej dostępne, a oferta ekspresów różnych producentów coraz szersza. Na co musimy zwrócić uwagę dokonując zakupu jeśli nasza rodzina pije nie tylko czarną kawę? Niektóre ekspresy wyposażone są w spieniacze i pojemniki na mleko, a inne nie. Czym różnią się takie urządzenia?

Niektóre ekspresy wyposażone są w spieniacze i pojemniki na mleko, a inne nie. Czym różnią się takie urządzenia?

Pojemnik na mleko w ekspresie – niezbędne akcesorium?

W wyposażeniu ekspresu do kawy znajdziemy niezbędne elementy takiej jak pojemnik na wodę i pojemnik na fusy. Niektóre modele posiadają system mleczny w postaci dyszy, którą można wymienić na cały pojemnik na mleko (karafka na mleko).

Wyjmowany pojemnik na mleko ułatwia utrzymanie zestawu w czystości (pojemniki możemy myć w zmywarce), a jego ścianki wydłużają świeżość mleka, nawet jeśli karafka stoi długo wpięta do ekspresu. Jeżeli ekspresu nie używamy, pojemnik można przechowywać w lodówce.

Niektóre ekspresy mają funkcje autoczyszczenia i zdejmują obowiązek mycia całego systemu mlecznego, ale przekazanie takiego zadania ekspresowi ma swoje minusy. W dyszy gromadzą się bakterie, które niszczą smak napojów, a do tego mleko stojące przez dłuższy czas się psuje.

Optymalnym rozwiązaniem jest ekspres z pojemnikiem na mleko, ponieważ użytkownik może sam go łatwo rozłożyć i mieć pewność higienicznej czystości. Układ mleczny nie ma w takim ekspresie styczności z resztą podzespołów dzięki czemu nie musimy zmieniać rurek czy usuwać mlecznego tłuszczu. Korzystając z urządzenia automatycznego bez pojemnika opakowanie z mlekiem często stawiany jest w sposób, który naraża na ryzyko potrącenia, a w przypadku przenoszenia do lodówki z dyszy kapiące krople mleka zanieczyszczają przestrzenie robocze.

 

Kto powinien wybrać ekspres bez pojemnika na mleko?

Ekspres bez pojemnika, z dyszą manualną będzie dobry dla osób, które wyjątkowo cenią rytualne sposoby przygotowywania kawy czy napojów mlecznych. W najprostszych ekspresach kolbowych uzyskanie mlecznej pianki wymaga wprawy i schładzania mleka. Dyszę należy umieścić w opakowaniu wypełnionym w około 3/4 umieszczonym (trzymanym) pod kątem, a sama końcówka dyszy powinna być zanurzona na głębokość od 0,5 do 1 cm pod powierzchnią mleka. Następnie, po kilku sekundach zanurzamy dyszę głębiej (gdy mleko wiruje). Na koniec wystarczy usunąć większe bąble powietrza, co robimy zakręcając delikatnie opakowaniem.

Jak to wygląda przy ekspresie automatycznym z pojemnikiem?

Wystarczy, że nalejesz mleka do pojemnika (karafka) i naciśniesz przycisk, a całą pracę wykona ekspres. Podgrzeje mleko do idealnej temperatury, a dostosowując odpowiednie proporcje espresso, mleka oraz pianki pozwoli na uzyskanie wyjątkowego napoju mlecznego w kilka chwil.

W następnej części naszego Bloga zapraszamy do przeglądu rozwiązań w zakresie spieniania mleka oraz oferty włoskiego producenta ekspresów – firmy De'Longhi.

Polecane produkty

Pojemnik na mleko do ekspresu DeLonghi Dinamica DLSC012

Pojemnik na mleko do ekspresu DeLonghi Dinamica DLSC012

POJEMNIK NA MLEKO DO EKSPRESÓW DELONGHI DINAMICA LATTECREMA DLSC012 5513296641
Pojemnik na mleko do ekspresu DeLonghi PrimaDonna DLSC014

Pojemnik na mleko do ekspresu DeLonghi PrimaDonna DLSC014

POJEMNIK NA MLEKO DO EKSPRESÓW DELONGHI DLSC014 5513297811 ECAM650.5 ECAM6565