Dlaczego warto wymieniać filtry w odkurzaczu na oryginalne i dbać o właściwy czas ich wymiany?

 

Przy kupnie odkurzacza często nie zastanawiamy się nad tym, co jest najważniejszą jego częścią. Filtr można uznać za fundamentalny element odkurzacza - odpowiada on przede wszystkim za jakość powietrza, przez co sprzątanie nie staje się szkodliwe dla człowieka, dlatego warto zadbać o jego jakość.

Filtr to nie tylko czyste powietrze, ale też jakość sprzątania. Dzięki niemu zwiększa się skuteczność pochłaniania kurzy, pyłków i drobnoustrojów, co oznacza znacznie większą efektywność odkurzania. Dobry filtr ochrania także silnik odkurzacza, co zapewnia dłuższą żywotność sprzętu. Dla ochrony, zarówno odkurzacza, jak i swojego zdrowia można stosować kilka rodzajów filtrów.

Przy wymianie filtra należy pamiętać przede wszystkim, że dostępne na rynku odkurzacze zostały wyposażone w filtry, które najlepiej pasują do ich przyszłego zastosowania. Zrozumiałym jest, że filtr zamontowany w odkurzaczu zaprojektowanym do sprzątania dywanów różni się od filtra w odkurzaczu przemysłowym, a filtry papierowe różnią się od filtrów HEPA.

Zacznijmy jednak od początku – w jaki sposób, tak właściwie działa filtr?

Filtry wykonywane są z różnego rodzaju materiałów: szkła spiekanego, celulozy, włókien poliestrowych, sztucznych tkanin… A od tego, z jakiego materiału został wyprodukowany filtr zależy jego wydajność. Ich strukturę tworzą włókna i kanaliki w taki sposób, aby jak najskuteczniej zatrzymywały zanieczyszczenia. Częściowo przepuszczalny materiał sprawia, że podczas odkurzania filtr oddziela drobnoustroje i zanieczyszczenia od powietrza. W taki sposób drobne cząsteczki brudu zatrzymywane są w strukturze filtra.

Dlaczego zatem tak ważne jest, aby filtry w odkurzaczu były oryginalne?

Przede wszystkim chodzi tutaj właśnie o jakość sprzątania. Pomyślmy przez chwilę… Czy snycerz, aby wykonać piękną rzeźbę używa jednego dłuta? Oczywiście, że nie! Każde z nich dedykowane jest do innego rodzaju pracy. Dlaczego więc z odkurzaczami miałoby być inaczej? Konkretny sprzęt wymaga również odpowiednich części wymiennych. Przyznajmy sobie szczerze, każde urządzenie – zaczynając od roweru, na markowym samochodzie kończąc – pracuje lepiej, gdy posiada oryginalne części zamienne. Dobrze dobrany filtr wydłuża zatem żywotność odkurzacza.

Można zauważyć, że markowe filtry do odkurzaczy różnią się cenowo od innych dostępnych na rynku filtrów. Tutaj jednak mamy pewność, że za ceną kryje się jakość, za którą odpowiada marka.

Jak często wymieniać filtr w odkurzaczu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy jednak uznać, że wymiana filtra powinna następować po około roku użytkowania. Warto tutaj wziąć pod uwagę częstotliwość sprzątania - jeśli używamy odkurzacza raz w tygodniu lub częściej, wymiana filtra po 12 miesiącach jest wręcz obowiązkiem, jeśli jednak odkurzamy tylko od czasu do czasu możemy nieco odwlec w czasie tę czynność. Trzeba jednak pamiętać, że filtr nie tylko pochłania zanieczyszczenia, ale w czasie spoczynku tworzą się na nim także niewidoczne dla oka wirusy i bakterie, dlatego wskazane jest, aby dokonać wymiany nawet jeśli naocznie filtr wygląda na zdatny do użytku.