Dlaczego lodówka nie trzyma temperatury

 

Lodówka to urządzenie bez którego obecnie ciężko byłoby się obejść, dlatego kupując taki sprzęt mamy nadzieję, że posłuży nam przez długie lata. Czasami zdarza się jednak, że nawet po niedługim czasie od jej zakupu zaczyna ona szwankować. Niekiedy są to sytuacje bez odwrotu, jednak często mogą być to również małe problemy, z którymi można poradzić sobie we własnym zakresie. Jednym z najczęściej zadawanych pytań w stosunku do lodówek jest: dlaczego moja lodówka nie trzyma temperatury? – my postaramy się opisać tutaj najczęstsze przyczyny takiej usterki oraz możliwe rozwiązania.

 

Uszkodzona uszczelka

To najczęstszy powód naszych kłopotów. Zdarza się, że uszczelka jest uszkodzona już od samego początku. Aby wykryć, czy to właśnie z tym problemem mamy do czynienia, wystarczy dokładnie obejrzeć ją na całej szerokości i długości. Jeśli jest ona rozerwana lub wypaczona oznacza to, że nadaje się ona jedynie do wymiany, co niestety nie zawsze jest możliwe, ponieważ producenci często przyklejają uszczelkę do drzwi w taki sposób, żeby nie odpadła (nawet przy naszej pomocy). W tym wypadku pozostaje Ci jedynie wymiana całych drzwi lodówki. Możliwe jednak, że uszczelka jest jedynie lekko odkształcona – zazwyczaj można to zauważyć gołym okiem, ale dobrym sposobem jest też włożenie kartki papieru pomiędzy drzwi i lodówkę, i zamknięcie ich – jeśli kartka wypadnie znajdziesz miejsce, w którym nie ma szczelności. Taką wadę zdarza się porawiać jedynie poprzez rozgrzanie danego miejsca suszarką do włosów i zamknięcie drzwi urządzenia chłodzącego.

 

Zamrożony czujnik temperatury

Zdarza się, że niewłaściwa praca lodówki spowodowana jest tym, że na czujniku temperatury zebrał się lód. Znajdź miejsce, w którym został umieszczony czujnik – najczęściej znajduje się on na tylnej, wewnętrznej ścianie lodówki, w dolnej jej części. Jeśli okaże się, że jest na nim lód, powinno pomóc samo jego rozmrożenie. Najprościej zrobić to rozmrażając całą lodówkę.

 

Usytuowanie lodówki i warunki zewnętrzne

W instrukcji obsługi urządzenia chłodzącego najczęściej są podane widełki temperaturowe (zazwyczaj jest to około 16-30ºC), w których używane powinno być urządzenie chłodzące. Zwróć szczególną uwagę na bliskość kaloryferów, piekarników lub piecy, albo też nieszczelnych okien. Jeśli lodówka ma złe otoczenie, jej termostat może wariować. Aby sprawdzić, czy to jest przyczyną Twoich problemów ze sprzętem, wystarczy przenieść lodówkę do innego pomieszczenia, najlepiej takiego o stałej, pokojowej temperaturze i odczekać kilka godzin.

 

Inne możliwe przyczyny problemu

Oprócz chwilowych zawirowań termostatu, z którymi poradzisz sobie samemu, może się też zdarzyć, że czujnik jest po prostu uszkodzony. Nie martw się, jego wymiana zazwyczaj również przebiega bezproblemowo w zaciszu domowym. Inną przyczyną może być też uszkodzony moduł, albo czujnik parownika dający fałszywe odczyty – w tym wypadku pomóc może również rozmrażanie lodówki. Czasem jednak problemem jest uszkodzona izolacja termiczna – jest to wada fabryczna, której niestety nie uda Ci się naprawić w domu. Jednym z bardziej marginalnych przypadków jest awaria kompresora (sprężarki), który odpowiada za rozprowadzanie chłodziwa po całym urządzeniu.