Czyszczenie grilla - baza porad

 

Mimo, że maj już za nami, to sezon grillowy wciąż jest w pełni rozkwitu. Na samą myśl o pysznej, grillowanej karkówce cieknie ślinka, a zapach grillowanej kiełbasy przyprawia nas o zawrót głowy. W sezonie tym najważniejszą czynnością, o jakiej nie powinniśmy zapominać jest dbałość o stan czystości grilla. Dlaczego jest to takie ważne i jak sobie z tym radzić dowiesz się w dalszej części artykułu. 

 

Jak często należy czyścić grill?

Chyba nie istnieją na świecie osoby, które szorują do czysta ruszt po każdym grillowaniu. Kilka przyrządzonych w ten sposób posiłków jeszcze nie jest niczym złym, jednak czyszczenie grilla powinno odbywać się częściej niż tylko raz w roku, na początku lub na koniec sezonu. Jak często zatem to robić? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi - wszystko zależy od tego, jaka jest częstotliwość używania sprzętu i stopień jego użycia. Logicznym jest, że ruszt, na którym usmażyliśmy dwie kiełbaski raz w tygodniu zabrudził się mniej niż ten, na którym przez cały imprezowy weekend dojrzewały przeróżne pyszności. Najlepiej zatem przyjąć, że dokładne mycie grilla należy wykonywać przynajmniej raz w miesiącu oraz wtedy, gdy był bardzo mocno eksploatowany (na przykład podczas rodzinnej imprezy). Nie należy przy tym omijać czynności, która powinna być naturalnym odruchem, czyli oczyszczanie rusztu po każdym użyciu. 

 

Dlaczego jest to takie ważne

Pomijając aspekt wizualny - im rzadziej myjemy grilla, tym ciężej będzie go nam później umyć. Co więcej: pozostały na ruszcie osad zmienia smak potraw, przez co potrawy mogą stać się po prostu gorzkie i niesmaczne. Dodatkowo przy większych zabrudzeniach możemy zacząć zauważać, że powierzchnia mięsa zaczyna nam się przypalać, mimo że nie powinno się tak dziać, a wnętrze jest wciąż surowe. Wszystko to może prowadzić do niestrawności, bólu brzucha, a w późniejszym okresie nawet do zmian miażdżycowych, czy wrzodów. 

 

Kilka najważniejszych zasad:

  1. Pamiętaj, że aby uzyskać jak najlepszy efekt, grill podczas mycia powinien być wciąż ciepły (ale nie gorący!),
  2. Do jak najlepszego wyczyszczenia powierzchni warto użyć naprawdę ciepłej wody,
  3. Chemia nie jest jedynym rozwiązaniem, ale radzi sobie z naprawdę trudnymi zabrudzeniami,
  4. Pozostaw grill po myciu do dokładnego wyschnięcia, co pozwoli zapobiec rdzewieniu, a sprzęt posłuży Ci znacznie dłużej,
  5. Po każdym myciu, przed ponownym grillowaniem koniecznie “przepal” ruszt (zapal pod nim ogień, tak aby języki ślizgały się po ruszcie przez kilka minut), aby upewnić się, że nie ma już na nim żadnych chemicznych pozostałości, ani rozwijających się bakterii.

 

A da się ekologicznie?

Oczywiście! Jeśli regularnie dbasz o czystość grilla, domowe, “babcine” sposoby poradzą sobie z większością zabrudzeń. Możesz spróbować posolić zabrudzenia i wstawić taki ruszt do piekarnika w 180 st. Kiedy sól zacznie brązowieć, ruszt jest gotowy do umycia. Świetnym pomysłem jest też pasta z sody oczyszczonej, która zmywa zabrudzenia niemal sama (na trudniejsze przypalenia polecamy mieszankę sody z sokiem z cytryny - dodatek w postaci przyjemnego zapachu gwarantowany). Ciepły grill można z łatwością wyczyścić przekrojoną na pół cebulą, zamiast szczotki z tworzywa sztucznego warto użyć starej gazety lub folii aluminiowej. Sposobów jest wiele! A jeśli domowe sposoby sobie nie radzą, z pomocą przyjdzie spray do czyszczenia grilla, który poradzi sobie ze wszystkimi, nawet tymi najgorszymi zabrudzeniami.