Czy środki czystości są niebezpieczne

 

Kiedy bierzemy się za domowe porządki głównie nasze myśli zajmują zagadnienia na temat tego, w jaki sposób wziąć się za sprzątanie tak, aby doczyścić wszelkie brudy. Zastanawiamy się nad tym, czy dana szczotka na pewno dotrze we wszystkie zakamarki lub czy dany detergent poradzi sobie z przypaleniami w piekarniku. Nieczęsto jednak w głowie pojawia nam się myśl, czy dana substancja, której zamierzamy użyć do czyszczenia jest bezpieczna dla sprzętu AGD, dla powierzchni, dla mnie, dla środowiska…

Zapewne myślisz sobie, że zwykły, szary człowiek nie jest w stanie rozpoznać składników detergentu, które stanowią zagrożenie. A to nie do końca prawda. Przede wszystkim należy zawsze uważnie czytać etykiety i piktogramy na nich umieszczone. Jeśli środek w jakikolwiek sposób może być niebezpieczny, na etykiecie z pewnością pojawi się taka informacja. Na pewno znasz kilka podstawowych, takich jak „przechowywać poza zasięgiem dzieci”, „unikać kontaktu z oczami” lub „substancja łatwopalna”.

Wiele środków czyszczących w swoim składzie zawiera chemikalia, które mogą być lub są niebezpieczne i szkodliwe, m.in.: amoniak, fosforany, kwasy solne, siarczany, silne konserwanty, syntetyczne substancje zapachowe, barwniki. Substancje te występują w wielu detergentach, takich jak środki do toalet, płyny do mycia okien, preparaty do czyszczenia kuchni lub łazienki, itp. Tego typu środki doskonale radzą sobie z nieczystościami, ale niszczą czyszczoną powierzchnię. Najczęściej odbarwiają, przebarwiają i matowią materiały.

Czy jednak jest się czym martwić? O ile będziemy używać tych produktów jedynie w domu, przy zachowanej odpowiedniej ostrożności, to nic nam nie grozi. Skutki działania tych środków możemy zauważyć jednak w szkołach i szpitalach, gdzie są stosowane codziennie, a nawet kilka razy dziennie, i gdzie de facto nie powinny być stosowane. Spotykane w reklamach, w marketach konsumenckie środki nie nadają się do stosowania w miejscach publicznych, ponieważ tak duże ich zużycie szkodzi środowisku, niszczy powierzchnie, ale też ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

A co z ekologicznymi zamiennikami, takimi jak soda, ocet, sok z cytryny? O ile będziemy pamiętać o kilku ważnych zasadach, to nie ma przeciwwskazań do ich stosowania. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie łączyć soku z cytryny czy octu z chlorowym wybielaczem, ponieważ zmieszanie ich powoduje silną reakcję, przy której wydzielają się śmiertelnie toksyczne substancje. Drugą ważną rzeczą jest to, aby nawet tych naturalnych środków używać z rozwagą. Trzeba także pamiętać, że producenci sprzętów AGD zalecają czyszczenie swoich urządzeń środkami chemicznymi, które są dla nich bezpieczne. Oznacza to, że odkamienianie czajnika przy użyciu kwasku cytrynowego lub octu może nie być najlepszym pomysłem. Również dodawanie octu lub sody do prania może przynieść złe skutki.

Zatem jeśli bierzesz się za wielkie sprzątanie to pamiętaj, że umiar jest najważniejszy. A jeśli masz jakieś wątpliwości co do stosowania konkretnych środków skontaktuj się z ich producentem. My również zachęcamy do kontaktu z naszym sklepem, postaramy się jak najlepiej odpowiedzieć na zadane przez Ciebie pytania.