Czy na pewno wiesz wszystko o lodówkach?

 

Czy na pewno wiesz wszystko o lodówkach?

Chyba nie ma na świecie człowieka, który nigdy nie widział lodówki. Sprzęt ten znajduje się w każdym domu, restauracji, a nierzadko też w przestrzeni kuchennej w biurach. Chyba nie da się już dziś wyobrazić sobie świata bez tego jakże funkcjonalnego urządzenia. Ale czy kiedyś przyszło Wam przez myśl, czy wiecie wszystko o lodówkach? Takie rozważania kończą się zazwyczaj na pytaniach: „czy po zamknięciu drzwi w lodówce wciąż świeci się światło?” lub „jak w lodówce tworzy się lód, skoro nigdzie nie wlewałem do niej wody?”. Dziś opowiemy Wam o lodówkach nieco więcej.

Na początku poznajcie Jamesa Harrisona – australijskiego wynalazcę, który wynalazł pierwszą chłodziarkę. Do sprzedaży trafiły one w 1862 roku, czyli równe 160 lat temu! Na pierwszą elektryczną chłodziarkę stosowaną w warunkach domowych trzeba było czekać aż do 1913 roku, a pierwsza chłodziarko-zamrażarka powstała dopiero w 1939 roku.

Mimo że pierwsza chłodziarka przeznaczona do użytku domowego, o której wspomnieliśmy wyżej nosiła nazwę DOMELRE, to jednak najpopularniejszym modelem z tamtych lat okazał się Monitor-Top wynaleziony w 1927 roku i wyprodukowany w ponad milionie egzemplarzy, co biorąc pod uwagę tamte lata, robi naprawdę duże wrażenie.

Czy lodówki mogą być przerażające? Według kalendarza świąt nietypowych 30 października w USA obchodzona jest Noc Straszliwej/Nawiedzonej Lodówki. To noc czyszczenia lodówki z wszelkich resztek, w którą Amerykanie zapraszają przyjaciół i wyjadają wszystko co da się zjeść, a co już nie nadaje się do spożycia wyrzucają. Ten sam kalendarz podaje także jeszcze jedno święto pasujące tematycznie do dzisiejszego zagadnienia – Dzień Czyszczenia Lodówki, który przypada na 15 dzień listopada.

Historia lodówek zaczęła się na dobre od produkcji piwa – wspomniany wcześniej James Harrison stworzył bowiem system obniżający temperaturę piwa w browarze. Teraz piwosze powinni dziękować wynalazcy za to wspaniałe urządzenie. Tym bardziej, że aktualnie najmniejsza lodówka na świecie ma pojemość 4 litrów – mieści 6 puszek o pojemości 0,33l – jest to wynalazek zdecydowanie stworzony dla wielbicieli piwa. A największa lodówka na świecie? Co ciekawe, ta chłodziarka wcale nie służy do przetrzymywania jedzenia, a jest częścią niesamowitego urządzenia – Wielkiego Zderzacza Hadronów.

Najmniejsza i największa lodówka już za nami, a co jeśli chodzi o tę najdroższą? Aktualnie za najdroższą chłodziarkę zapłacimy około 130.000 zł. To prawda, cena robi wrażenie, ale gdy dowiadujemy się, że to urządzenie posiada w wyposażeniu m.in. także spiżarkę, mikrofalówkę, ekspres do kawy czy dystrybutor wody, to kwota wydaje się mniej zaskakująca. Za dodatkową opłatą taką lodówkę możemy wyposażyć także w telewizor, piekarnik a także automatyczny system, który sam zamawia w sklepie internetowym brakujące produkty.

Jak się okazuje, lodówki są znacznie ciekawsze niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Gdy następnym razem spojrzycie na te urządzenia znajdujące się w Waszym otoczeniu, pomyślcie jak wiele tajemnic jeszcze przed nami skrywają.