Czego nie należy prać w pralce

 

Na rynku pojawiają się coraz to nowsze modele pralek, które wyposażone są w przeróżne programy do prania. Wciąż jednak istnieją rzeczy, których nie należy prać w pralce ze względu na to, że uszkodzeniu może ulec nasza odzież, albo co gorsza – pralka…

Producenci pralek często umieszczają w instrukcji obsługi informacje, co i na jakim programie można prać w danym modelu pralki. Ważny jest przede wszystkim udźwig bębna, który może nie poradzić sobie z mocno nasiąkniętą wodą gąbką. Podczas segregacji odzieży do prania warto zwróć uwagę nie tylko na kolory, ale także na oznaczenia znajdujące się na metce. Dla przykładu – chyba większość z nas pierze jeansowe spodnie. Tak się składa, że prezes znanej firmy Levis zabrania prania swoich produktów w pralce, a jeśli musimy już to zrobić, to zalecany jest delikatny program o temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi o niewysoką temperaturę prania, to wspomnieć należy o odzieży sportowej. Ubrania te stworzone są ze sztucznych materiałów, a w ich składzie znaleźć można spandex, który jest odporny na zagniecenia, utratę koloru, czy ruchy obrotowe pralki. ALE! Producenci odzieży sportowej zazwyczaj odradzają pranie odzieży sportowej w pralce, zalecają ręczne pranie, jednakże ubrania te można wrzucić do pralki używając programu ręcznego lub takiego, który nie wykorzystuje grzałki.

Kwestią sporną jest obuwie. Niektórzy uważają, że butów nie należy prać w pralce przede wszystkim ze względu na to, że mogą się one rozkleić podczas prania. Jednak niektóre buty posiadają specjalne oznaczenie, które zezwala na ich pranie. Są to szczególnie trampki i tenisówki, ale zdarza się, że adidasy też je posiadają. Aby zapobiec zniszczeniu zewnętrznej powłoki i powstawaniu rys, najlepiej przed wrzuceniem butów do pralki włożyć je do odpowiedniego worka. Świetnie sprawdzi się tutaj siatka do prania bielizny.

Przy zakładaniu pralki należy pamiętać, aby we wszystkich rzeczach, które można bez problemu prać w pralce zasunąć zamki błyskawiczne. Dzięki temu bez przeszkód możemy wyprać bluzy, kurtki, plecaki, torby (z wyjątkiem skórzanych i zamszowych modeli), czy poszewki na poduszki i kołdry. Bez problemu możemy umieścić w bębnie również czapki z daszkiem, dywaniki samochodowe, czy pokrowce, a także koce i kołdry o ile będziemy pamiętać o ładowności pralki. To samo tyczy się poduszek – możemy prać wyłącznie takie, które nie są wypełnione gąbką lub pianką.

Jeśli nie posiadamy odpowiedniego programu w naszej pralce, to nie powinniśmy w niej prać odzieży, na której znajdować się może zwierzęca sierść. W trakcie cyklu nie pozbędziemy się włosków, a jedynie przeniesiemy je na każdą praną rzecz, a także na bęben lub co gorsza – sierść zatka pompę. Takie ubrania należy wcześniej oczyścić z sierści odpowiednimi do tego rolkami. W pralce nie powinny się również znaleźć przedmioty ostre, które mogłyby uszkodzić fartuch, czyli uszczelkę znajdującą się wokół drzwi. Odzież z cekinami lub innymi ozdobami również nie powinna być prana w pralce, ponieważ ozdoby mogą odpaść i zatkać rurę odpływową pralki.