Blender ręczny - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

 

Przełom lata i jesieni to czas zbioru plonów, jakie udało się nam wyhodować na działkach, czy chociażby balkonach. Warzywniaki również proponują nam warzywa i owoce w świetnych cenach. Jest to idealny czas na robienie przetworów, musów czy kremowych zup. Warto zatem rozejrzeć się w poszukiwaniu sprzętu stworzonego do pomocy w ich wykonywaniu - blendera ręcznego.

 

Blendery ręczne dostępne są dosłownie na każdym kroku. Z łatwością kupisz je w sklepach AGD, ale od czasu do czasu znaleźć je możesz też chociażby w sieciówkach spożywczych. Prosta budowa tego sprzętu sprawia, że są one mało awaryjne, a wraz z ogólną dostępnością części zamiennych do blendera daje możliwość naprawy urządzenia we własnym zakresie. Ceny blenderów ręcznych zaczynają się już poniżej 100 zł, więc jest to przyrząd kuchenny dosłownie na każdą kieszeń. 

 

Używanie blendera jest dziecinnie proste. Zaczynamy od bezpiecznego zamontowania odpowiedniej końcówki (czyli tej, która najlepiej sprawdzi się do wykonania danej czynności), następnie podłączamy sprzęt do prądu (oczywiście nie robimy tego korzystając z blendera bezprzewodowego), zanurzamy blender w produkcie gotowym do zmiksowania, koniecznie w pionie i… blendujemy. Pamiętaj, że uruchomienie sprzętu przed zanurzeniem lub wyjęcie go przed wyłączeniem będzie skutkowało rozchlapaniem potrawy po całej kuchni. Dlatego jeśli będziesz używać urządzenia po raz pierwszy, zachowaj szczególną ostrożność.

 

Staraj się nigdy nie trzymać blendera w taki sposób, aby ostrze było skierowane w czyjąś stronę - nawet w Twoją! Noże przygotowane do tego, aby dokładnie zmielić każdą miksturę są niezwykle ostre, dlatego nie ma z nimi żartów. Zwróć uwagę, aby sprzęt nie wpadł nigdy w ręce dzieci, ponieważ mogłyby się nim poważnie zranić. Blender najlepiej trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci, a dla dodatkowej ochrony możesz kupić również osłonę zabezpieczającą noże. 

 

Zwróć uwagę, co zamierzasz blendować i czy producent tego nie zabrania. Niektóre modele posiadają zakaz miksowania lodu, mrożonych owoców, kawy i innych twardych produktów ze względu na możliwość uszkodzenia urządzenia. Używając go w niewłaściwy sposób mogłoby dojść do stępienia, a nawet złamania noża, ale też do spalenia silnika. Ze względu na ochronę pracy silnika powinieneś pamiętać o przerywanej pracy blendera. Co to w praktyce oznacza? Małe AGD stworzone są do krótkotrwałej pracy na wysokich obrotach, należy zatem kontrolować czas pracy urządzenia, aby nie doszło do jego przegrzania. 

 

Do każdego ręcznego blendera w zestawie powinien być dołączony specjalny pojemnik do blendowania - sprawdza się on najlepiej do tej czynności. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby użyć w tym celu również innych naczyń, należy zwrócić jednak uwagę, aby były one wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium lub innego trwałego materiału. Aby zminimalizować nieporządek wynikający z pryskającej na boki mikstury warto znaleźć naczynie wąskie i wysokie zarazem. Pamiętaj również aby pod żadnym pozorem nie zanurzać części elektrycznej w potrawie!