Błędy, które popełniasz używając kuchenki mikrofalowej

 

Kuchenka mikrofalowa to wspaniałe urządzenie, szczególnie dla osób zabieganych. Możliwość podgrzania obiadu w zaledwie kilka minut jest niepodważalną zaletą, jeśli mamy niewiele wolnego czasu w ciągu dnia, a ostatnią rzeczą, jaką chcemy robić po przyjściu z pracy jest stanie przy garnkach. Jednak choć wydaje się, że obsługa mikrofalówki jest dziecinnie prosta, wiele użytkowników popełnia błędy. W tym artykule doradzimy Ci jakich zachowań unikać.

 

Używanie nieodpowiednich naczyń

W kuchence mikrofalowej pod żadnym pozorem nie wolno umieszczać naczyń wykonanych z metalu. Zabronione jest aluminium, stal nierdzewna, miedź - zatem sztućce, puszki i metalowe miseczki również nie powinny znaleźć się we wnętrzu działającej mikrofalówki. Zagrożeniem są też talerze ze złoconymi zdobieniami. Do podgrzewania posiłków najlepiej użyć naczyń szklanych, ceramicznych lub porcelanowych. Słoiki i butelki wykonane ze szkła również sprawdzą się doskonale - należy jednak pamiętać, aby nie miały na sobie metalowych dodatków (zawleczki, nakrętki) oraz aby były one otwarte, ponieważ ciśnienie powstałe podczas podgrzewania może rozerwać naczynie. Gotowe dania z marketu zazwyczaj umieszczane są w pojemnikach bezpiecznych dla mikrofali (po usunięciu folii zabezpieczającej), jednak warto dla pewności zwrócić uwagę na oznaczenia umieszczone na opakowaniu.

 

Niewłaściwa moc

Ten błąd popełniany jest przez większość użytkowników. Często wychodzimy z założenia, że jeśli ustawimy maksymalną moc nasze potrawy podgrzeją się szybciej i lepiej. Niestety to tak nie działa. Konkretne potrawy, czy rodzaje mięsa należy podgrzewać w dostosowanej do nich mocy (takie informacje powinny być zamieszczone w instrukcji obsługi mikrofalówki). To samo tyczy się rozmrażania potraw. Użycie nieodpowiedniej mocy może skutkować wysuszeniem się potrawy lub jej skurczeniem. 

 

Rzadkie czyszczenie wnętrza mikrofalówki

Zamknij oczy i pomyśl przez chwilę - spróbuj sobie przypomnieć kiedy ostatnio umyłeś swoją kuchenkę mikrofalową? Może w przeszłości zdarzyła się sytuacja, gdy zauważyłeś brud, ale z lenistwa jedynie zamknąłeś drzwiczki? Brud osiadający na ściankach urządzenia, tłuszcz i drobinki jedzenia pozostawione na tacce to nie tylko odroczony w czasie wyrok śmierci dla mikrofalówki, ale także poważne zagrożenie pożarowe. Warto się zatem zastanowić, czy chwila spędzona ze ściereczką jest gorsza niż utrata mieszkania. W utrzymaniu czystości, a także we wspomnianym wcześniej zapobieganiu wysuszaniu się potraw, może pomóc przykrywka. 

 

Podgrzewanie niewłaściwych produktów spożywczych

Niektóre produkty nie powinny być podgrzewane w mikrofali. Są to przede wszystkim: jajka w skorupce - zarówno te ugotowane, jak i surowe (grozi to eksplozją), winogrona, owoce i warzywa, które w ten sposób stracą znaczną ilość wartości odżywczych. Co ważne - w mikrofalówce nie powinno się także rozmrażać owoców, ponieważ dobroczynne związki wpływające korzystnie np. na układ krążenia mogą zamienić się w związki rakotwórcze.

 

Teraz wiesz już wszystko o nieprawidłowym użytkowaniu kuchenki mikrofalowej, możesz zatem z powodzeniem robić to poprawnie w przyszłości.